Racjonalna redukcja części działalności do rozliczenia w CIT
Wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu i umowy o współpracy, które ma zminimalizować straty, może być kosztem podatkowym.
O wydanie interpretacji wystąpił producent kotłów i urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. W 2007 r. spółka podjęła decyzję o otwarciu nowego wydziału produkcyjnego i w tym celu zawarła z podmiotem zewnętrznym umowę najmu hali produkcyjnej, zaplecza socjalnego i placu składowego. Podpisała też umowę o współpracy, na podstawie której na jej rzecz miały być realizowane usługi obróbki mechanicznej elementów produkowanych w nowo otwieranym wydziale. Oba kontrakty zawarto na czas określony, ale przewidywały one możliwość wcześniejszego ich wypowiedzenia z zachowaniem dziewięciomiesięcznego okresu wypowiedzenia w określonych okolicznościach. Kryzys gospodarczy spowodował jednak spadek zamówień i wymusił częściową zmianę planów biznesowych spółki. W 2011 r. doszła do wniosku, że dalsze utrzymywanie wydziału produkcyjnego byłoby nieefektywne i podjęła działania zmierzające do modyfikacji zawartych umów. Negocjacje skończyły się fiaskiem, więc zdecydowała się na ich wypowiedzenie z przyczyn ekonomicznych.
Spółka zapytała, czy kwoty zafakturowane tytułem wynagrodzenia za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu i umowy o współpracy będą dla niej kosztem uzyskania przychodów.
Fiskus odpowiedział, że nie. Co prawda przyznał, że wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu i umowy o współpracy nie zostało objęte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta